2025.01.15.

Az újévi fogadalmaid titkos fegyvere: egy átgondoltan berendezett otthon

Címkék:

– Rend a lelke mindennek? – Hogyan segít a lakberendezés az újévi célok elérésében? Megmutatom! –

Az új év mindig a megújulás és az új lehetőségek időszaka. Sokak számára ilyenkor nemcsak az életmódunk átformálása, hanem az otthonunk rendezettsége is előtérbe kerül. De miért olyan fontos, hogy az év elején az otthonunkban is rendet tegyünk? Egy harmonikusan berendezett, funkcionális tér nemcsak esztétikai élményt nyújthat, hanem segíthet abban is, hogy koncentráltabbak legyünk és közelebb kerüljünk céljaink eléréséhez.

A vágyott célokhoz szükséges szokások kialakítását megkönnyíthetjük az életterünk részleges átalakításával: gondold át, hogyan használod a tereket, és alakítsd ki a napi rutinodat támogató megoldásokat.

Ebben a blogbejegyzésben olyan lakberendezési tippeket és rendszerezési megoldásokat mutatok meg, amelyekkel az új évben igazán kihozhatod a maximumot az otthonodból. Megnéztem a leggyakoribb új évi fogadalmakat és megmutatom, hogy a lakberendezéssel, hogyan segítheted a céljaid elérését.

Miért fontos a rendszerezés az új év kezdetén?

Az év eleji rendszerezés több szempontból is előnyös. Nemcsak az otthonod megjelenését frissítheted fel, hanem a mindennapi életedet is egyszerűbbé és stresszmentesebbé teheted.

No de lássuk a leggyakoribb fogadalmakat:

1. Egészségesebb életmód

  • Egy rendszerezett konyha hozzájárulhat az újévi táplálkozási célok megvalósításához. Ha nagyobb átalakítás is tervben van, akkor fontos, hogy a konyhai technológiai sorrendet (tudod, hogy mi az? – ha nem, lesz nemsokára egy poszt erről is) minél inkább tartsuk, mert ez segít a folyamatok gyorsításában, higiénia megtartásában.
  • Használj praktikus és esztétikus rendszerezőket és tárolókat, amelyekben közel tarthatod magadhoz a gyakran használt eszközöket és alapanyagokat, a ritkábban használtakat (és az új életformádat nem feltétlenül támogató édesség-kupacot) pedig tedd a konyhád kevésbe frekventált részére, hogy a rend fenntartható legyen.
  1. 2. Kevesebb stressz

A vizuális rend megnyugtató hatással van az elmére. Egy harmonikus térben kevésbé érezzük magunkat feszültnek vagy túlterheltnek.

  • Egy sietős reggel is könnyebb, ha mindennek van helye az előszobában, így nem kell hosszú percekig keresgélni a dolgaidat, amik az induláshoz nélkülönözhetetlenek.
  • Ugyanígy segítségedre lehet egy jelentősebb gardróbrendszerezés, mely után a reggeli készülődés újabb stressz-pontjának inthetsz búcsút.
  • Szabadulj meg a felesleges tárgyaktól is, vizsgáld át, mire van valóban szükséged, és ami nem hasznos, add vagy adományozd el. A minimalista berendezés csak akkor működik, ha a tárgyaid is rendszerezve és lehetőleg minimalizálva vannak.

  1. 3. Több mozgás

Ha a mozgás eddig is része volt az életednek, de mindig külön tároltad az ehhez szükséges felszerelést, érdemes átgondolni, hogy hogyan tudnád rendezettebben, hatékonyabban tárolni azt. Ha most fogsz bele igazán, akkor viszont külön fontos, hogy megold ezt a problémát, és ne veszítsd el a motivációdat, mialatt a lakás különböző 7 pontjáról összeszeded a szükséges eszközöket, ruházatot.

  • Ha otthoni sport tevekénységet végzel, az év eleji rendrakás lehetőséget ad arra, hogy új szokásokat vezess be, mint egy reggeli átmozgató torna egy rendbe rakott, eddig fel sem fedezett sarokban. Ha az ehhez szükséges tér és eszközök könnyedén elérhetőek, könnyebb lesz a szokást bevezetni és megtartani.
  • Ha kültéri vagy házon kívüli mozgást végzel, szerencsés, ha az összekészített felszerelésnek egy külön helyet szentelsz akár az előszobában, akár a garázsban, ami lehet egy kosár vagy egy polc is, de lehetőleg egy ajtóval lezárt rész, ami a rendet is segít fenntartani. Érdemes ezt olyan helyen megoldani, ahol a család többi tagja (a gyerekek is) könnyedén hozzáférnek a saját felszerelésükhöz.
  1. 4. Több időt tölteni családdal

A minőségi családi időt ugyan nem tudja egy tökéletesen berendezett nappali sem garantálni, azonban van pár fontos elem, ami mindenképpen támogatni tudja azt.

  • Az egyik legfontosabb, hogy az erre alkalmas tér, leggyakrabban a nappali, rendelkezzen elég kényelmes ülőhellyel a család összes tagja számára. Ez evidensnek tűnhet, de nagyon sokszor mégsem teljesül.
  • Az ülőhelyek kialakításánál vedd figyelembe, hogy beszélgetésre alkalmasak legyenek! Mit jelent ez? – Ha mindenki egy sorban ül, egymás mellett, akkor nem tud kialakulni igazi kommunikáció. Így a hatalmas kanapék helyett szerencsésebbek a kisebb, egymással szemben, vagy merőlegesen elhelyezett kisebb kanapék. Legyenek mozgatható elemek, például fotelek, amelyek az adott tevékenységhez igazíthatóak.
  • Fontos az is, hogy a család minden tagja – a legfiatalabbtól a legidősebbig jól érezze magát a térben: megfelelő magasságú ülőhely az idősebbeknek, illetve biztonságos, és a mozgástartományt is figyelembe vevő hely a gyerekeknek.
  • Legyen elég hely az egyes tevékenységekhez, például társasjátékokhoz az asztalon túl megfelelő világítás (!) is szükséges. De ha éppen filmnéző maratonokat szeretnétek tartani, akkor is elegendő ülő-fekvő felület kell biztosítani, hogy a család egy része ne egy kicsi széken/földön legyen kénytelen megnézni az aktuális kedvencet.

  1. 5. Rendezettebb élet

A rendezettebb élethez nagyon sok tényező szükséges: sok lelki és fizikai aspektusa is van, azonban itt most a lakberendezés által megsegített részre tudok leginkább kitérni. A rendezett élethez először fejben kell rendet rakni, azonban ezt támogathatjuk egy jóleső szelektálással vagy rendszerezéssel, amely segíthet elindítani a belső folyamatokat.

A tárolás kulcskérdés a rendezett otthon megteremtésében.

  • Beépített tárolókkal, mint például egy fiókos dohányzóasztallal vagy ágy alatti kihúzható tárolóval rengeteg helyet nyerhetsz. Arra azonban nagyon figyelj, hogy a megfelelő dolgok tárolására használd: a ritkábban használt tárgyaidat tedd csak olyan helyre, amihez több bútort kell megmozgatnod, különben már két nap után zavarni fog a nehézkes hozzáférés, ami újra rendetlenséghez fog vezetni.
  • A zárt tárolók nem csak rengeteg tárgyat rejthetnek el, de más térérzetet biztosítanak. Ha a minimalizmus, a látványos rendérzet a célod, akkor egyszerűsíts: egy ajtókkal zárt / fiókos szekrény sokkal kisebb terhelést nyújt a szemnek, mint egy polc, ahol a színek és formák kavalkádja zsúfolt érzetet ad.
  • Utolsóként megemlítem a már fentebb említett szelektálást – hátha vétlenül átugrottad… -, mert enélkül a rendetlenség visszatér, vagy el sem tűnik igazán.
  1. 6. Család – munka egyensúly megteremtése

Sokszor a munkavégzés helye az otthonunk, részben vagy teljes egészében. A munka és a családi élet határának meghúzása nem csak lelkileg és időben fontos, hanem térben is. Jó térelrendezéssel jelentősen támogathatod a munka és a magánélet közötti egyensúlyt, ami hosszú távon szükséges a kiegyensúlyozott életmódhoz.

  • A hálószobai dolgozósarok hidd el, csak elsőre tűnik jó ötletlenek… Kis lakásban természetesen nagyon nehéz megoldani – főleg a home office térnyerése óta -, a funkciók szétválasztását, azonban csak a lehető legvégső esetben terheld ezzel a funkcióval a hálószobádat. Az igazi kikapcsolódásodat nehezíti a laptopod/ papírjaid/ munkaeszközeid látványa.
  • Ha nagyon szem előtt van a dolgozó sarkod/ asztalod, fontos a tárolásra gondolni, így hétvégére elpakolhatod az eszközeidet teljesen, vagy akár az egész munkaállomásodat „betolhatod” a szekrénybe, így kevésbé lesz zavaró/ szem előtt.
  • Egy rendezett környezetben könnyebb koncentrálni és produktívnak lenni, egy tároló funkciókkal is ellátott asztal, ergonomikus szék és rendszerezett környezet nagyban segíti a produktivitást. Egy ilyen térben jó leülni és belemélyedni a munkába, sokkal hatékonyabbá téve a munkavégzést.

  1. Hogyan segíthet egy lakberendező?

    Ha nem tudod, hogyan kezdj neki, vagy egyszerűen a legtöbbet szeretnéd kihozni a térből, egy lakberendező nagy segítségedre lehet.

    • Szakértői tanácsok: Egy hozzáértő segítségével minden teret ki tudsz használni a megfelelő módon: megtaláljuk a funkciók helyét szakmailag is helyes módon és az egyes tereket az ergonómiának és az életvitelednek megfelelően alakítunk ki.
    • Egyedi megoldások: Személyre szabott tárolási és berendezési ötleteket kaphatsz. Olyan beépített bútorokat tudunk tervezni, melyek tökéletesen a Te életedre vannak tervezve, a megfelelő helyre méretezve.

     

  2. Az új év nemcsak az életed, hanem az otthonod megújításának is tökéletes alkalma. Egy rendezett, harmonikus otthon támogatja a mindennapjaidat és segít elérni a rövid- és a hosszútávú céljaidat.

Kérdés esetén vedd fel velem a kapcsolatot!